Kraljevi i prosjaci

Barselona je ponizila Real i vjerovatno zadala završni udarac Đulenu Lopetegiju pobjedom u el klasiku na Nou kampu - 5:1.

Ovako ubjedljiv poraz od najvećeg rivala se ne prašta tek tako i kada je situacija mnogo bolja, a kamoli sada, kada je "kraljevski klub" produžio niz na pet mečeva bez pobjede i kada zauzima deveto mjesto na tabeli.

Bilo bi pravo čudo da Lopetegi zadrži mjesto na klupi šampion Evrope.

Barsa je, s druge strane, ostala na prvoj poziciji, sa dva boda više od Atletika.

Tim Ernesta Valverdea, iako bez Mesija, sakrio je loptu gostima u prvom dijelu i nakon prvog dijela minuta imao dva gola prednosti.

Kutinjo je doveo Barselonu u vođstvo, poslije efektne akcije i asistencije Kutinja.

Preplašeni i smušeni Real nije uspio da reaguje, bilo je samo pitanje kada će stići drugi gol.

U 30. minutu VAR je odigrao prvu ulogu na el klasiku - uz pomoć video-tehnologije dosuđen je penal za Barsu, zbog faula Varana nad Suaresom. Urugvajac je pogodio sa bijele tačke.

Ulaskom Lukasa Vaskesa, gosti su dobili ofanzivnu opciju na desnoj strani, izašli sa odmora hrabrije i odlučnije, što im se brzo isplatilo - Marselo je smanjio na 2:1.

Mogli su gosti do izjednačenja - Modrić je pogodio stativu, bilo je još nekoliko opasnih situacija pred golom Ter Štegena.

Kako je vrijeme odmicalo, Barselona je smirila nalete rivala, a u 75. minutu sve je bilo gotovo.

Suares je sjajnim trzajem glavom sa desetak metara pogodio za 3:1 i najavio brodolom.

Igra Reala se raspala, a Suares het-trikom i Vidal udarcem glavom donijeli Barsi veličanstvenu pobjedu...

10 .kolo Španija: LaLiga
Barcelona 5 : 1 Real Madrid
Deportivo Alavés 2 : 1 Villarreal
Athletic Club 0 : 0 Valencia
Atlético Madrid 2 : 0 Real Sociedad
Celta de Vigo 4 : 0 Eibar
Girona 2 : 1 Rayo Vallecano
Getafe 2 : 0 Real Betis