FMP
OKK Beograd

Konstantin ostao u trci za Superligu

15.03.2014 juznevesti.com

Košarkaši niškog Konstantina savladali su kruševački Napredak rezultatom 72:61 (25:16, 12:22, 17:11, 18:12). Meč 24. kola Košarkaške lige Srbije odigran je u hali "Čair" pred oko 300 gledalaca.

Najefikasniji u redovima domaćih bili su Nenad Đurđević i Mladen Vitković sa po 11 poena, a 10 je dodao Danilo Tasić. Kod gostiju Vulić je ubacio 12, Đumić i Grubor po 10 poena.

U utakmici sa dosta oscilacija u igri Konstantin je ostvario izuzetno bitnu pobedu. Ključ pobede treba tražiti u odlično odigranoj prvoj i poslednjoj deonici, i sjajno raspoređenom poenterskom učinku, budući da su se svi igrači koji su bili na parketu upisali u listu strelaca. Da nije došlo do neshvatljivog pada u igri u drugoj četvrtini, pobeda Konstantina bi bila ubedljivija.

Početak meča protekao je u sporijem ritmu. Teško su domaći košarkaši pronalazili put do koša u uvodnim minutima, a sa druge strane nisu imali rešenja za snažnog centra gostiju Đumića, koji poenima iz reketa dovodi svoj tim na startu u vođstvo od 8:4. Nišlije su se brzo trgle i preko Stojačića, Tasića i Đorđevića odgovaraju serijom 8:0 (12:8). Gosti brzo hvataju rezultatski priključak, nakon čega su se tokom većeg dela prve četvrtine ekipe stalno smenjivale u vođstvu, sve do pred sam kraj. Tada domaći malo dodaju gas, i agilnom odbranom i dobrom selekcijom lopti u napadu prvu četvrtinu završavaju sa prednošću od +9 - 25:16.

Poenima Đorđevića na startu drugog kvartala Konstantin prvi put ima dvocifrenu prednost - 27:16. Međutim, od tog trenutka Konstantin ulazi u kontra ritam. Došlo je do pada u svim segmentima igre što se napada tiče, a još kada se na to doda pregršt jeftinih faulova, brz izlazak iz bonusa i problem sa ličnim greškama visokih igrača Ostojića i Tasića, nemoguće je bilo održati stečenu rezultatsku zalihu. Gosti su to odlično iskoristili, iz minuta u minut "topili" prednost domaćih i nakon poena Grubora u poslednjim trenucima drugog perioda na "veliki odmor" odlaze sa minimalnom prednošću od 38:37.

Dosta bolje krenula je ekipa Marka Cvetkovića u nastavku. Na krilima plejmejkera Đurđevića Konstantin pravi seriju od 6:0 i vraća prednost na svoj konto (43:38). Sjajnim prodorima naterali su goste na rani izlazak iz bonusa, ali su pod svojim obručem zbog nedostatka visokih igrača imali dosta problema. Kruševljani su to vešto koristili i poenima iz reketa nisu dozvolili domaćinu da stekne osetniju prednost. Sa druge strane, domaći su konstantno održavali prednost od 4,5 poena razlike i u poslednjih 10 minuta ušli sa pet poena prednosti - 54:49.

Na startu poslednje deonice viđena je totalna košgeterska neefikasnost. Gosti su u jednom trenutku prišli na samo poen zaostatka, ali posle praznog hoda od 4 minuta poenima Baraća i Vitkovića domaći u 35. minutu "beže" na +6 (59:53). Tada na scenu stupa Danilo Tasić. Sa 6 vezanih poena i 3 iznuđena faula vodi Konstantin na odličnih deset poena prednosti (67:57) na 2 minuta do kraja, i fantastičnom rolom dovodi svoju ekipu nadomak bitne pobede. Radonjić sa druge strane postiže dva poena uz dodatno slobodno bacanje i daje svojoj ekipi kakve takve šanse za eventualni preokret. Ali, Đurđević trojkom i Despotović dvojkom otklanjaju sve dileme oko pobednika i postavljaju konačan rezultat - 72:61.

Ovom izuzetno važnom pobedom Konstantin ostaje u igri za plasman u Superligu drugu godinu za redom. Posle ove pobede zauzima 4. mesto na tabeli sa skorom od 14 pobeda i 10 poraza, ali i utakmicom više u odnosu na direktne konkurente, Borac iz Čačka i OKK Beograd. Maksimalnim učinkom u preostala dva kola i eventualnim kiksom Čačana ili Beograđana niški klub bi bio jako blizu plasmana u najkvalitetnije srpsko košarkaško takmičenje.

U pretposlednjem 25. kolu Konstantin narednog vikenda Nišlije gostuju u Smederevu istoimenoj ekipi gde se pobeda postavlja kao imperativ.

KONSTANTIN - NAPREDAK 72:61 (25:16, 12:22, 17:11, 18:12)

KONSTANTIN : Vitković 11, Đurđević 11, Tasić 10, Despotović 8, Barać 8, Đorđević 7, Ostojić 6, Stojačić 5, Todorović 3, Trailović 3, Ristić

NAPREDAK : Vulić 12, Đumić 10, Grubor 10, Milinčić 9, Igrutinović 9, Radonjić 7, Tomić 4, Mijajlović, Dobrodolac, Glišić, Vukićević, Đorđević-Marinković