Prva medjunarodna provera Spartak Jaffe

Ženski fudbalski klub Spartak-Jaffa, nakon obavljenih 10-to dnevnih priprema na Zlatiboru, otpočeo je sa drugom fazom priprema za kvalifikacioni turnir Lige šampiona u kojoj će biti domaćin šampionkama nacionalnih liga Škotske, Malte i Farskih Ostrva.

U drugoj fazi priprema ŽFK Spartak je, u nedelju i utorak (10. i 12. jula), odigrao dve prijateljske međunarodne utakmice sa šampionskom ekipom RTP Unia iz Raciborza u Poljskoj. Poljakinje su visoko rangirane na listi UEFA i nosioci su šeste grupe i takođe se pripremaju za Ligu šampiona. U Subotici su ukupno boravile pet dana, na bazi reciprociteta, nakon čega će svoje pripreme nastaviti u Nemačkoj i Austriji gde će igrati utakmice sa mnogo zahtevnijim protivnicama.

Prvi susret je odigran u Subotici na Gradskom stadionu i završen je pravednim rezultatom od 2:2. U toj prvoj utakmici subotičanke su krenule silovito i veći deo prvog poluvremena su bile dominantne da bi pogotkom Marije Ilić, u 40-om minutu, povele sa 1:0.

U drugom poluvremenu dolazi do promene odnosa snaga na terenu. Inicijativu preuzimaju igračice RTP Unie i već u 48 minutu izjednačavaju da bi u 67 minutu povele sa 1:2. Subotičke „plave golubice“ se ipak nisu predavale. Uspele su da konsoliduju svoje redove, pa su krenule agresivnije i ta njihova želja da ne izgube utakmicu krunisana je na najlepši mogući način. Novo pojačanje Spartaka, sedamnaestogodišnja Sanda Malešević, u 84 minutu igre iskoristila je grešku odbrane i majstorskim polulobom je postigla izjednačujući pogodak.

Drugi susret, koji je odigran dva dana kasnije, u sebi nije krio enigmu, sa mnoštvom nepoznatih elemenata, kao što je to bilo u prvom susretu. Poljakinje su ovoga puta znale da je na njihovoj strani i snaga i iskustvo, ali su isto tako znale da nijednog momenta ne smeju podceniti mladost „golubica“. S druge strane Spartakove igračice su na svojoj strani imale samo malobrojnu domaću publiku i želju da se toj publici predstave u najboljem svetlu...

Konačan ishod od 1:2 u korist RTP Unie, rezultatski gledano je sasvim prihvatljiv, naročito ako znamo snagu protivnika, ali baš ta snaga protivnika je stručnom štabu otkrila izvesne slabosti u igri Spartakovih igračica i ti propusti će u narednom periodu neosporno biti predmet jedne šire analize. Opširniji izveštaj sa fotografijama može se pogledati na web stranici zfk-spartak.rs/ARHIVA/arhiva_2011-12/06-EU_01.html. Sledeći protivnik je manje zahtevan mađarski prvoligaš AK Szeged, a utakmica će se odigrati u nedelju 17. jula u Srbiji.

Sušica 2 : 2 Unafortuna 04
Novi Bečej 6 : 0 Mačva
Lemind Lavice 3 : 1 Požarevac
Spartak Jaffa 4 : 1 Mašinac PZP
Šabac 1 : 5 LASK
Napredak 8 : 0 Sloga