15.01.2010 A. Daišević

Čelendž Kup: Ribnica nezaustavljiva u Evropi

Ribnica je ostvarila plasman u osminu finala Čelendž Kupa, što je najveći uspeh kluba na međunarodnoj sceni. Kraljevčani, koji evropske mečeve ove sezone igraju u hali "Vlade Divac" u Vrnjačkoj Banji, odigrali su sjajno protiv iskusne Konstance, lidera i aktuelnog šampiona Rumunije. Mnogi su pomislili da je posao gotov već posle prvog meča i pobede u Rumuniji (3:1), međutim Ribnica je morala žestoko da se pomuči ne bi li se njeno ime našlo među 16 najboljih u ovom takmičenju.

Početak je bio prilično loš po ekipu trenera Boška Mačužića. Rumuni, koji nisu imali mnogo izbora, krenuli su mnogo bolje i prvi set uspeli su da reše u svoju korist. Ipak, u narednom periodu, Ribnica predvođena sjajnim Nemanjom Božićem i sinoć odličnim Ivanom Borovnjakom, uspela je da se na vreme vrati u meč i da dođe do izjednačenja.

Još jednom su gosti imali snage da uzvrate. U trećem setu Kubanac Romero je pokazao sav svoj raskošan talenat, bio nezaustavljiv za Kraljevčane, dok je tehničar, Argentinac Sebastijan Firpo, iako dežemekast i ne odbojkaške građe, maestralno vodio svoj tim na terenu. Ovaj set obeležio je srednji bloker Emanuel Makoveji koji je sa šest vezanih blok poena zaključio set. Na taj način Konstanca je došla na korak od "zlatnog" seta. Na sreću, to se nije dogodilo.
Ribnica, nošena podrškom sjajnih navijača koji su ispunili halu u Vrnjačkoj Banji, je znatno podigla nivo igre i sasvim zasluženo je najpre došla do izjednačenja. LIbero Jović je pohvatao u četvrtom setu nekoliko teških lopti, kapiten Mirko Radević bio siguran na mreži,a Božić, Borvnjak i Kovačević su sigurno realizovali napade "musketara. Osvajanje četvrtog seta donelo je veliko slavlje u dvorani, ali su puleni Boška Mačužića nastavili i u petom setu na isti način. Šansu su dobili Brđović, Mijalković i pred sam kraj meča mladi Kolarević, Ribnica je plesala po terenu za novi trijumf i 17. osvojeni evropski bod za srpsku odbojku.
U četiri meča ove sezone, po dva protiv španske ekipe Tenerife Sur i rumunske Konstance, Ribnica ne zna za poraz!

U osmini finala Kraljevčani će igrati protiv nemačkog Berlina, za koji već šestu sezonu nastupa Aleksandar Spirovski, nekadašnji član beogradskog Partizana. Berlinci su u šesnaestini finala eliminisali švajcarsku Lozanu, uz dve ubedljive pobede. Prvi meč osmine finala na programu je između 2. i 4. februara u Berlinu, a revanš nedelju dana kasnije u Vrnjačkoj Banji. Tačni termini ovih duela će biti naknadno utvrđeni. Ukoliko eliminišu Nemce, Kraljevčani bi u četvrtfinalu igrali protiv boljeg iz duela Zirat Banka (Turska) – Purs (Belgija).

Dvorana:
"Vlade Divac" u Vrnjačkoj Banji. Gledalaca: 1.200. Sudije: Dimitrios Onopas (Grčka) i Ivan Momirov (Bugarska). Trajanje meča: 114 minuta. Prvi meč: 3:1. Rezultat: Ribnica – Tomiš Konstanca 3:2 (20:25, 25:22, 19:25, 25:19, 15:11).

RIBNICA: Aleksić 9, Bićanin 1, Borovnjak 14, Božić 25, Brdjović, Jović (libero), Kolarević, Kovačević 10, Mijalković 1, Radević 17. Trener: Boško Mačužić.
TOMIŠ KONSTANCA: Romero 14, Began 13, Despotovski, Dumitrače 2, Firpo 3, Hernandez, Makovej 18, Šajnberger, Svetozarević 11, Šabolč 1, Tanasesku (libero), Vojnea 11. Trener: Stelio De Roko.