Promocija srpskoligaša na Bubnju

Po završetku gradskog derbija zonaša na Bubnju svi su bili zadovoljni – i poraženi i pobednik. Domaći tim, koji je odlično odigrao celu sezonu i stekao prednost u odnosu na Morku goru iz Zubinog Potoka, i pored poraza, promovisan je u novog srpskoligaša. Pehar za osvojeno prvo mesto u Zoni „Morava“ kapitenu Šumadije1903 Đorđu Komatini uručio je Žarko Stevanović, predsednik Fudbalskog saveza Regiona zapadne Srbije. Zadovoljan je bio i Arsenal, koji je lideru mogao prvi da čestita na plasmanu u viši rang, ali i zbog osvojenih bodova, koji mu daju slamku spasa od selidbe u niži rang. Naime, posle ove pobede i osme utakmice u nizu bez poraza zonaš iz kragujevačkog naselja Palilula stekao je pravo, ukoliko zabeleži pobedu kod kuće u nedelju u susretu sa Dragačevom, da se, možda, bori u

baražu za opstanak u ligi. Međutim, i baraž zavisi od ishoda susreta Rudara i Mokre gore u Baljevcu, koji sada ima isti broj bodova kao i Arsenal.

Ekipa Šumadije 1903, novi član Prve srpske lige, sa peharom FS Regiona zapadne Srbije (Foto : M. Jovičić)

Zbog ovakve situacije na tabeli više motiva u gradskom derbiju imao je tim koji vodi trener Željko Buzić, čija je ekipa ostvarila odlične rezultate u finišu prvenstva, zbog dobre igre, ali i povoljnijeg rasporeda, jer je od osam prethodnih utakmica samo dve odigrala izvan Kragujevca i zabeležila šest pobeda.

Trener Šumadije 1903 Slobodan Stašević, čija je ekipa pre ovog susreta imala šest bodova prednosti u odnosu na drugoplasiranu Mokru goru i bolji međusobni skor, šansu je dao mlađim igračima i onima sa manjom minutažom. Izuzetno motivisana ekipa Arsenala bila je ravnopravan protivnik u prvom poluvremenu, ali je susret odlučen u drugom delu utakmice.

U 10. minutu, Nenad Ilić je imao šansu da dovede zonaša iz Palilula u vođstvo, ali se spetljao u odlučujućem trenutku u petercu domaćina i loptu poslao pored stative. Uzvratila je Šumadija 1903 preko Aleksandra Dimitrijevića odličnim udarcem sa oko 25 metara, ali je golman Arsenala Boris Čalović paradom uspeo da zaštiti mrežu. Tri minuta kasnije i bek Nemanja Beloica našao se u šansi da dovede svoj tim u vođstvo, ali je golman Arsenala bio brži do lopte.

U 35. minutu istakao se mladi golman, sada već novog srpskoligaša, Mihailo Veličković, koji je u situaciji „jedan na jedan“ bio uspešniji od Ivana Stevanovića i sprečio vođstvo komšija. Ipak, u finišu prvog poluvremena gledaoci su videli dva pogotka. U 40. minutu Miloš Marković je prošao kroz sredinu odbrane Arsenala, obišao i golmana Čalovića i loptu poslao u praznu mrežu. Samo tri minuta kasnije Uroš Stević, jedan od najzapaženijih igrača u prvom poluvremenu, posle akcije po desnoj strani uputio je centaršut pred gol domaćina, ali je lopta iznenadila golmana Veličkovića i završila u suprotnom uglu.

Odluka o pobedniku doneta je u 69. minutu. Rezervista Vojkan Prodanović, koji je ušao u igru umesto Ivana Stevanovića, preciznim udarcem po zemlji obezbedio je pobedu Arsenalu od 2:1 i vratio nadu da u poslednjem kolu zonaš iz Palilula može da se izbegne direktno preseljenje u niži rang i povratak u Prvu gradsku ligu Kragujevca.

U ostalim susretima 29. kola Zone „Morava“ postignuti su sledeći rezultati: Vodojaža – Omladinac (NS) 2:1, Slavija –Polet (T) 1:0, Sloboda (DG) – Orlovac 2:1, Dragačevo – Metalac (K), 2:1, Mokra gora – Takovo 2:0, Trepča – Rudar (B) 2:2 i Karađorđe (R) – Tutin 3:1.

U poslednjem kolu sastaju se: Metalac (K) – Sloboda (DG), Orlovac – Karađoređe (R), Tutin – Trepča, Rudar – Mokra gora, Takovo – Slavija, Polet (T) – Vodojaža, Omladinac (NS) – Šumadija 1903 i Arsenal – Dragačevo.

ŠUMADIJA 1903 – ARSENAL 1:2 (1:1)

KRAGUJEVAC – Stadion: Bubanj. Gledalaca: 100. Sudija: Nikola Vuković. Pomoćnici: Veljko Stanojević i Nevena Pejović (svi iz Kragujevca). Strelci: Marković, Marković u 40. za Šumadiju 1903, Stević u 43. i Prodanović u 69. minutu za Arsenal.

ŠUMADIJA 1903: Veličković, Jovanović (Beloica), Lepović, Dimitrijević, Komatina, Marko Milosavljević (Vranić), Marković (Blagojević), Petrović, Stanojević, Rakić, Miloš Milosavljević.

ARSENAL: Čalović, Kostić, Marić, Lazović, Jovanović, Todorov, Stević (Tošović), Sretenović, Barać (Petrović), Stevanović (Prodanović), Ilić.

IGRAČ UTAKMICE: Uroš Stević (Arsenal).