25.06.2012 Vinko Janković

PFL Sombor: Oproštaj ŽAK-a od Područne Lige posle 36 godina

Poslednjim zviždukom sudije Dragana Desnice iz Apatina, fudbaleri ŽAK-a i zvanično su napustili Područnu Ligu i od naredne jeseni su članovi Međuopštinske lige u kojoj su zadnji put bili u sezoni 1976/7 a i tada se nisu takmičili u najnižem rangu jer je Međuopštinska liga imala i drugi razred. Sada, posle tridesetšest godina kada su ponovo izgubili status člana Područne Lige, fudbaleri Somborskih železničara odigrali su jednu od najlošijih sezona u svom postojanju pa su tako i ovaj poslednji susret pred svojim navijačima na igralištu pored železničke stanice izgubili sa 2: 3 od Poleta iz Karavukova. Ovom najnovijom pobedom , fudbaleri Poleta uspeli su da se donekle revanširaju svom današnjem domaćinu za poraz koji su im naneli jesenas u Karavukovu kada je bilo 2: 6 za somborce. Oba sastava su utakmicu počela sa mlađom postavom , domaćin bez igrača sa rezervne klupe, a kod gostiju sa samo jednim igračem za zamenu. Utakmica je počela u jednoj pozorišnoj atmosferi, na tribinama jedva pedeset gledalaca, vreme sparno ali pogodno za igru. U istumbanom sastavu domaćina, na golu povređeni strelac Mlađa Vuković, oslabljena zadnja linija, a napad sa proverenim Burgićom i Vukasom i nije delovao opasno za gostujući sastav. Početak je pripao fudbalerima u žutim dresovima a njihov raspoloženi half Marko Cvetković u 21 minutu je ušao sa loptom u šesnaesterac domaćina i okrenuo domaćeg čuvara i rezantnim udarcem savladao Vukovića. Samo minut kasnije najbolji pojedinac domćina , kapiten Vukas je jednim iznenadnim udarcem iz daljine savladao Petrovića tako što je posleo loptu u suprotni ugao iza leđa golmana Poleta. 26 minut obeležio je mladi Savić, ali je njegov šut završio preko gola. Tri minuta kasnije Kovačević je izdriblovao tri gostujuća fudbalera a završni udarac je pokvario sve urađeno u driblingu. Do drugog vođstva, preko istog igrača, Cvetkovića, gosti su došli u 31 minutu kada je najbolji pojedinac utakmice uputio udarac ka golu ŽAK-a a golman Vuković traljavo intervenisao i kroz ruke i noge primio gol. Jedna šansa domaćina u 38 minuti mogla je donet promenu ali je proigravanje Burgića i Kovačevića završilo udarcem pored stative. I kada su se spremali na odmor , fudbaleri iz Karavukova su došli do vođstva od 1: 3 posle jednog dosuđenog slobodnog udarca sa sedamnaest metara koji je izveo kapiten Dobrivoje Bogdanović tako što je loptu poslao pored živog zida u nebranjeni deo mreže Vukovića. . Drugo poluvreme domaći kreću sa namerom da poprave utisak iz prvih 45 minuta igre. Već u 51 minutu Vukas iz slobodnog udarca sa dvadesetak metara postiže gol za 2: 3, što se na kraju ispostavilo kao konačan rezultat susreta. Trinaest minuta kasnije novu šansu ima Vukas isto iz slobodnog udarca ali šutira preko gola, da bi mu se na isti način revanširao Jovanović samo dva minuta kasnije. U 78 minutu Cvetković iznenadnim šutem stvara šansu ali Vuković jednom rukom izbacuje loptu iz svog prostora. Minut kasnije domaći golman zbog prigovora dobija jedini karton na utakmici. Zadnju šansu za goste imala su trojica napadača ali zbog nepreciznog dodavanja gube loptu i sve odlazi u nepovrat. Šansu za konačni remi imao je Mazinjanin u 89 minuti kada je iz neposredne blizine glavom uputio loptu sa pet metara u golmana Petrovića. Na kraju sve kad se sabere , bila je to prava prvenstvena utakmica u fer i korektnom ponašanju aktera, sudijska trojka nije imala težak zadatak i dobro je obavila svoj posao. Sombor, 24. jun 2012. god. Igralište kod železniče pruge.

Gledalaca 50. Sudija Dragan Desnica (Apatin) Pomoćnici Milankov i Maričić (Sombor) Delegat: Stoiljko Petrović. Strelci: Vukas u 22 i 51 za ŽAK, a Cvetković u 21 i 31 i D. Bogdanović u 45. za Polet. Žuti karton Vuković (ŽAK) Igrač utakmice Cvetković (Polet).

ŽAK : Vuković, Majić, Gajić, Savić, Obradović, Vorkapić- Nastasić, Radusin, Mazinjanin, Kovačević, Burgić. i Vukas.

Polet: Petrović, B. Bogdanović, ZlatanovićCvetković, Tadijan, Jovanović, Stanković, Popović, Mikić, D: Bogdanović (Veličković) i Stanojković i Vukas